0
Łucznicza 21, Łódź
+48 503-011-353
Blog
18/01/2022

Po czym poznać skóry naturalne?

Przemysł modowy rozwija się w błyskawicznym tempie. Przekłada się to nie tylko na powstawanie coraz to nowszych trendów, ale także maksymalne ucinanie kosztów produkcji. Z tego powodu powstaje mnóstwo syntetycznych zamienników materiałów naturalnych, które do złudzenia przypominają swoje pierwowzory. Niestety wielu producentów wykorzystuje niewiedzę konsumentów, sprzedając im tańsze zamienniki w cenie oryginałów.

Po czym poznać skóry naturalne?

Po czym odróżnić skórę naturalną od ekologicznej?

Skóra naturalna jest dość charakterystycznym materiałem. Wystarczy poznać kilka jego cech szczególnych, aby zawsze móc sprawnie rozpoznać, czy aby na pewno nie jest to materiał syntetyczny.

Pierwszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest oczywiście charakterystyczny zapach prawdziwego wyrobu skórzanego. Trudno go pomylić z czymś innym, a zarazem nie tak łatwo opisać. Czuć go w szczególności w punktach sprzedaży, na przykład w naszym sklepie odzieży skórzanej w Łodzi. Co więcej, skóry syntetyczne pachną chemicznie lub neutralnie.

 

Przyjrzyj się także bardzo dokładnie strukturze danego wyrobu. Prawdziwa skóra cechuje się niejednolitym wykończeniem, które bynajmniej nie świadczy o złej jakości, a wręcz przeciwnie. Należy pamiętać, że jest to materiał naturalny, który zawsze będzie miał z pozoru niedoskonałą fakturę. Syntetyczne odpowiedniki z kolei niemal zawsze są jednolite.

 

Co do zasady, skóra naturalna jest cięższa od ekologicznej. Nie jest to jednak sztywna reguła, ponieważ istnieją jej lżejsze odmiany. Warto także dotknąć dany wyrób, aby ocenić jego materiał. Prawdziwe skórzane produkty są miękkie i gęste zarazem, sprawiają wrażenie „mięsistych”. Słabej jakości skórę ekologiczną poznasz już przy pierwszym dotknięciu. Będzie ona najczęściej sztywna i nieelastyczna.

 

Jak sprawdzić, czy skóra jest naturalna?

Jeżeli pomimo powyższych wskazówek nadal nie wiesz, czy dany produkt powstał ze skóry naturalnej, możesz przeprowadzić tzw. test wody. Wylej na wyrób niewielką ilość wody i zaobserwuj, jak się zachowa. Prawdziwa skóra zawsze wsiąknie wilgoć, na chwile zmieniając swój kolor. Materiał syntetyczny nie reaguje tak samo. W jego przypadku woda pozostanie na jego powierzchni.

 

Czytaj również: Co zaliczamy do galanterii skórzanej?

Wstecz